7103 Sayılı Hurda Yasası Ötv İndirimine Nasıl Başvurulur?

-16 yaş ve üstü araçları hurdaya ayrılmasıyla sıfır araç alımında 10bin -TL  ‘ye varan ÖTV indirimi alma hakkındaki tebliğ 11 Haziran 2018 tarihinde 30448 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlandı. Tebliğin yayınlanmasıyla başvuru süreci de başladı. Kocaeli ilinde ilk başvuruyu yapan biri olarak süreç hakkında kısaca bahsedeceğim.

Hangi araçlar faydalanabiliyor?

Yarı römorkler için çekiciler, 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus minibüs, midibüs ve otobüsler, binek otomobil, panelvan, pickup, arazi taşıtı, atv, steyşın vagon vb araçlar ile yük taşımaya mahsus van, panelvan, pickup, kamyonet ve kamyon gibi 16 yaş ve üstü araçların hurdaya ayrılması veya ihraç edilmesi durumunda ÖTV indiriminden faydalanabilirsiniz.

Başvuru süreci nasıl işliyor ?

Öncelikle aracınızın hurdaya ayıracağınız aracın ruhsatı ve plakaları sökerek ( çekme belgeli ise plakasız) notere başvuruyorsunuz. Noter kaydınızı oluşturuyor ve 7103 sayılı yasa kapsamına girebileceğine dair sistem üzerinden düzenlediği evrakı size teslim ediyor.

Noterden aldığınız evrak ile İl özel idaresi, Büyükşehir belediyesi, MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğüne veya ÖTA ( Ömrünü tamamlamış araç) merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Büyükşehir belediyelerinde Taşınır Mal Ve Ambarlar Şube Müdürlüğü ‘ne gidiyorsunuz. Noterden aldığınız evrakı, ruhsat ve kimlik fotokopisini alıp size başvuru formu imzalatıyorlar. Aracınız yürür ise toplama yerlerine teslim etmenizi, yürür değil ise ücretli çekici yönlendirip aracı alıyorlar. Aracın bütünlüğünü koruyor olması gerekmektedir. Özellikle motor ve şanzımanın üzerinde olması lazım. Aracı teslim ettikten sonra size 3 suret teslim tutanağı veriyorlar. Aldığınız teslim tutanağı ile başvuru yaptığınız notere tekrar gidip işlemi bitiriyorsunuz. Noter ruhsata “hurdaya çıkarılmıştır” kaşesi basıyor ve  teslim istem sonuç belgesi veriyor. Noter işlemini 17.70tl ücreti vardır.

Hurdaya çıkarılmıştır kaşeli ruhsatınız ve diğer evraklarla bayinize başvurun.

Kısaca özetlersek

1- Ruhsat ve plaka ile notere başvur
2- Noterden alınan evrak ile araç teslim noktalarına başvur aracı teslim et. ( Büyükşehir belediyesi, İl özel idare, MKEK , ÖTA)
3- Araç teslim belgesiyle notere gidip teslim sonuç belgesi al.
4- Aldığın evraklar ile bayine başvur.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç olmadan sadece ruhsat ile yasadan faydalanabilir miyim?
-Hayır. Araç toplama merkezlerine bütünlüğünü koruyan aracınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Aracımızı nerelere teslim etmeliyiz?
-İl özel idaresi, Büyükşehir belediyesi, MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğüne veya ÖTA ( Ömrünü tamamlamış araç) merkezlerine

İlk başvuruyu nereye yapacağım ?
-Noterlere

Her araca 10.000 Tl indirim oluyor mu ?

-Hayır. Otomobil ve arazi taşıtı cinslerinde tablodaki oranda ÖTV indirimi sağlanmaktadır. Diğer araç cinslerinde 10.000TL indirim yapılmaktadır.

Yeni Aracın ÖTV Matrahı (TL)

Terkin Edilecek

ÖTV Tutarı (TL)

Matrahı 46.000 TL’yi aşmayanlar için

10.000

Matrahı 46.000 TL’yi aşıp 80.000 TL’yi aşmayanlar için

8.000

Matrahı 80.000 TL’yi aşanlar için

3.000

“7103 Sayılı Hurda Yasası Ötv İndirimine Nasıl Başvurulur?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın