Bankadan Satılık Evleri Nasıl Alabilirim ?

Yasal takibe düşen müşterinin gayrimenkulleri ilgili icra müdürlüklerinden satışa çıkarıldığında Bankalar icra satışlarına katılabilir ve satılan gayrimenkulü satın alabilir. İcradan satın aldıkları bu mülkleri daha sonra kendi ihale yöntemleri ile satışa çıkarırlar. Bu ihaleler Şubelerinde kapalı ihale usulü yapan da var, intengo gibi aracı yazılımlarla e-ihale usulü yapan Bankalarda mevcut.Ben bugün sizlere intengo e-ihalelerine nasıl katılabilirsiniz bundan kısaca bahsedeceğim.

İntengo sistemini Türkiye’nin en büyük Bankaları kullanmaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank,  Halkbank, Odea Bank, sistemi kullanan bildiğim bankalardır. Bankalar kendi web sitelerinin gayrimenkul satış sayfalarında sattıkları mülkleri listelerler.

Ziraat Bankası : https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/gayrimenkul/satilik-gayrimenkuller

Vakıfbank: https://vakifbank.intengo.com/index.intengo

Halkbank : https://www.halkbankgayrimenkul.com.tr/

Yukarıdaki üç kamu bankasının gayrimenkul satış sayfalarıdır. Ziraat Bankasından örnek vermek istiyorum. Seçtiğiniz ve beğendiğiniz bir gayrimenkulün ihalesine girmek istiyorsunuz. Bunun için önce Şubeden ihale sayfasında yatan geçici teminatı yatırıp sözleşme imzalıyorsunuz. Bu işlemi Ziraat Bankası’nın herhangi bir Şubesinden yapabilirsiniz. Geçici teminatı alıp size sözleşmeyi imzalattıktan sonra sisteme verilerini giriyorlar. Size bir üyelik oluşturuyorlar. Oluşan üyeliğin bilgileri sms ile telefonunuza geliyor. Bu şifre ile ihale sayfasına giriş yapıp teklif veriyorsunuz. İlk teklif verildikten sonra ilgili ihale için 7 günlük seri sayım sayacı başlıyor. 7 gün içerisinde  fiyatınıza üst bir teklif gelebilir, sizde karşılık verebilirsiniz. 7. günün sonunda ihale sona erer. Banka Genel Müdürlüğü ihaleyi onaylaması durumunda satış işlemlerine geçilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Geçici teminat tutarı ne kadardır ?

Geçici teminat tutarları satılan gayrimenkullerin ihale başlangıç fiyatının %6 kadardır.

Satışlar peşin mi ?

İhalelere peşin veya taksitli teklif verebilirsiniz. Konutlarda konut kredisi seçeneği de mevcuttur.

Başlangıç fiyatının altında teklif verebilir miyim?

Hayır verilemez.

İhale bana kaldı gayrimenkulü almadım, geçici teminatım yanar mı ?

İhale sonucunda kazandığınız gayrimenkulü almadığınız takdirde geçici teminatınızı ilgili banka iade etmeme hakkına sahiptir. İhale size kalmadı ise teminatınız iade edilir.

Almak istediğim evi görebilir miyim?

Satın almak istediğiniz evi satıştan sorumlu Şube ‘den randevu alarak görebilirsiniz. Görmenizde de fayda var. Evlerin durumunu önceden görün, belediyeden sorgulatın. Banka satıştan sonra hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

Satış işleminde tapu harcı ödüyor muyuz?

Evet satıştan doğan tapu harcının size düşen bölümünü ödüyorsunuz.

Arkadaşlar aklıma gelen soruları cevaplamaya çalıştım. Farklı sorularınız var ise yorum yazarak sorabilirsiniz.

“Bankadan Satılık Evleri Nasıl Alabilirim ?” üzerine 2 yorum

  1. ZİRAAT GAYRİMENKULDEN EV ALMAYIN
    Ziraat gayrimenkul’den ihale usulu ev aldık. Sıfır dairenin elektrik aboneliğini aldıktan sonra 5 bin TL elektrik borcunu Sedaş bana fatura etti Ziraat kabullenmiyor. Şartnamede borçtan da mesulmüşüz. Kullanmadığımız elektrik faturasını bize ödetiyorlar.
    Yetmiyor daireyi aldığımda balkon pimapenleri kapanmıyordu bu kusuru bilerek aldım. Satış sonrası binanın tadilatına başladım. Pimapen ustasını çağırıp düzeltmek istedim. Usta balkon camları söküp yerdeki laminantları kaldırınca balkonun çöktüğünü gördük. Balkonun tehlikeli olduğunu yeniden balkon yapılması gerektiğini söyledi. Bu işlem 20bin TL’den yapıyorlar. Hiçbir şekilde Ziraat Bankası yetkilileri kabul etmiyor.

Bir cevap yazın