Yeni Kabine Sonrası Döviz Piyasası

Ø   Yurtiçi gelişmelerin de takip edildiği dün kurdaki hareketlilik izlendi. Yeni kabine sonrası önümüzdeki süreçte yeni ekonomi yönetiminin yol haritası piyasanın merceğinde olacaktır. USD/TL kuru dün 4,51-4,75 geniş bandında hareket etti. Saat 9 civarı USD/TL kuru, 4,65 ve EUR/TL 5,45 seviyelerinde bulunmakta. USD/TL kurunun bir aylık oynaklığına baktığımızda ise Haziran ortasına göre daha düşük seviyelerde olduğu görülüyor. Cuma günü kapanışı 17 seviyelerinden yapan oynaklık bugün 18 seviyelerinde bulunuyor. Haziran ortasında 29 seviyesini aşarak 2008’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkan oynaklık seçim sonrası yönünü aşağı çevirmişti. 5 yıllık CDS miz dün iyileşmeyi sürdürdü ve 278 değeri ile 8 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.
Ø   Dolar endeksi ABD tarım dışı istihdamın detaylarında yer alan ücretlerde zayıf bir seyrin görünmesi ardından ılımlı bir hareket sergiliyor. Dün 93,7 ile ECB’nin faiz kararının açıklandığı 14 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra dolar endeksi, Sterlindeki değer kaybının etkisiyle hafif toparlanarak bugün saat 9 civarı 94,1’lerde işlem görüyor.

Ø  Almanya ZEW endeksini bekleyen parite dün yatay kapandı ve bugün 1,1735’lerde. Sterlin, Brexit ve Dışişleri Bakanlarının istifa etmesi ardından kayıplarını sınırlamaya çalışıyor. Sterlin, dolar karşısında dün 1,3190’a kadar geriledikten sonra bugün saat 9 civarı 1,3230’larda işlem görüyor. 
 
q   Faiz Piyasası
Ø  Hazine ihalelerinin takip edildiği dün verim eğrisinin (vade ile faizin gelişimini gösteren eğri) özellikle uzun vadesinde aşağı kayma gözledik. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 36 baz puan geriledi ve %17,07 seviyesinden kapandı. Yurtiçinde Hazine ihaleleri devam ediyor. Hazine 2 ve 10 yıl vadeli tahvilin yeniden ihracını ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ilk ihracını bugün gerçekleştirecek. Hazine, dün gerçekleştirdiği üç tahvil ihalesinde 12,5 milyar TL borçlandı. Hazine, Temmuz ayında toplam 17,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 19,4 milyar TL’si piyasadan toplam 20,9 milyar TL’lik iç borçlanma öngörmekte. Bugünkü üç ihale ile Temmuz ayı programını tamamlayacak.
Ø   Dün 3 baz puan yükselen ABD 10 yıllıkların faizi, Perşembe günkü ABD TÜFE verisi öncesi bugün %2,86’larda işlem görüyor.

Bir cevap yazın