Döviz Piyasası 09.07.2018

Ø  Hem küresel risk iştahının destekleyici görünümü hem de yurtiçinde yeni kabinenin beklenmesiyle TL varlıklar değerlenme eğilimini sürdürüyor. USD/TL kuru, tarım dışı istihdam verisi sonrası başlattığı düşüş trendini devam ettiriyor. Kur, bugün saat 9 civarı %0,4 ekside 4,5545’lerde bulunuyor. Risk primimizi işaret eden 5 yıllık CDS de 290 puanın altında kapandı. Haftalık %2,3 yükselen BIST 100 endeksinin de haftaya alıcılı başlaması bekleniyor.

Ø   ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 195 bin olan beklentilerin üzerinde 213 bin arttı. Ardı ardına üç aydır gerileyen işgücüne katılım oranı %62,7’ten %62,9’a çıktı. İşgücüne katılım oranındaki artışla işsizlik oranı %3,8 seviyesinden %4’e yükseldi. İşsizlik oranının sabit kalması bekleniyordu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisine karşın ücretlerden baskı gelmemesi kademeli faiz artışının devamına işaret etti. Dolar aleyhine algılanan veriyle birlikte dolar endeksi, 94,2’lerden 93,9’a kadar gevşedi. Dolar endeksi, haftaya da Cuma günkü kapanışına yakın yatay başladı ve saat 9 civarı 93,9’larda. Dolar endeksindeki düşüş GOÜ para birimlerinde de ralliyi beraberinde getirdi. Cuma gününün dolar karşısında en çok kazananı %1,8 yükselişle Brezilya Reali ve %0,9 artışla Meksika Pezosu oldu.
Ø  Dolardaki güç kaybı ve Almanya’daki güçlü veriler geçtiğimiz hafta Euro’ya yaradı. ZEW endeksinin ve ECB Başkanı Draghi’nin açıklamalarının takip edileceği haftaya parite 1,1765 seviyesinin üzerinde güçlenerek başladı.

Bir cevap yazın