Döviz Kurları

q  Döviz Piyasası
Ø  GOÜ’lerdeki satış baskısının yanısıra dün beklentilerin üzerinde açıklanan cari açık rakamları TL varlıklarda satış baskısı oluşturdu. USD/TL kuru, Asya seansında tarihi zirvesi olan 4,9743’e yükseldi. Perşembe gününün sabahında TL dolar karşısında değerlenme eğiliminde. Kur saat 9 civarı 4,84’lerde. Sepet bazında TL (0,5dolar+0,5euro) dün %3,3 yükseldi ve 5,2852 seviyesinden kapandı. Bugün 5,2485’lerde. Satışların bankacılık hisselerinde yoğunlaşmasıyla BIST 100 endeksi dün %5,2 geriledi.

Ø   Mayıs ayında cari işlemler dengesi USD 5,3 milyar olan beklentilerin üstünde USD 5,89 milyar açıklandı. Veri her ne kadar beklentiler üzerinde gerçekleşse de çekirdek cari açık olarak ifade edilen altın ve enerji hariç cari açık USD 7,8 milyardan USD 7,5 milyara geriledi. Eylül ayından bu yana ardı ardına artış kaydeden çekirdek açıktaki gerileme dengelenme trendinin başladığına bir işaret olabilir.
Ø   ABD ÜFE verisinin beklentilerden güçlü bir artış sergilemesi Fed’in bu seneki iki faiz artışı ihtimalini masada tutarken; dolar endeksi de dün %0,6 yükseldi. Dolar endeksinde yeni günde ise yatay bir seyir hakim. Bugün ABD TÜFE verisinin beklentilerin üzerinde gelme olasılığı dolardaki küresel değer kazancının devamını sağlayabilir. Veyahut beklentilerin altında gerçekleşebilecek bir TÜFE verisi de dolar endeksinde satışı beraberinde getirebilir. Paritede güçlenen dolardan olumsuz etkilendi ve 1,17 seviyesinin altında kapandı. Bugün 9 civarı 1,1680’lerde.

Bir cevap yazın