Araç Değer Kaybı Bedeli Nasıl Alınır ?

Arkadaşlar merhaba,

Bu makalemizde sizlere yaşanan kazalarda aracınızın kaybeden değerini sigorta şirketlerinden nasıl alacağınızdan bahsedeceğim. Değer kaybı bedelinin alınması için avukatlık şirketlerine vekalet ücreti ve %20’leri aşan komisyonlar ödemek zorunda değilsiniz. Kendinizde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kimler başvuru yapabilir ?

Kazada maddi hasar oluşmuş olmalı. Yaşanan kazada kusursuz olan taraf başvuru yapabilir. Kazanın üzerinden 2 yılı geçmemiş olması gerekir. Değer kaybına başvuruda aracın yaşından çok kmsi önemlidir. 163.000 Km’yi geçmiş araçlar değer kaybı bedeli ödenmez.

Başvuru nasıl yapılır?

Arkadaşlar değer kaybı için başvuru yapmanız için öncelikle aracınızda oluşan değer kaybını tespit etmeniz gerekmektedir. Değer kaybını hesaplayan ekspertiz değerleme firmaları var. Ben Kocaeli ilinde Fen Sigorta Ekspertiz, Gayrimenkul Değerleme Firması’na değer kaybı tutarını tespit ettirdim. Firma sizden araç bilgilerinizi ve onarımın yapıldığı servisin bilgilerini istiyor. Yapılan onarım için servis ile görüşüp gerekli evrakları temin ediyor. Ön çalışma yapıp size ne kadar değer kaybı bedeli alabileceğinizi söylüyor. Tutar başvuruya değer ise firmaya ödemeyi yapıyorsunuz. Ben bu işlem için 275 TL ödedim. Ödemeden sonra size ekspertiz raporunu ve teslim ediyor.

Aldığınız ekspertiz raporu ile karşı tarafın sigorta şirketine başvuruyorsunuz. Mail ile veya posta yolu ile başvuru yapabiliyorsunuz. Sigorta şirketi direk ödeme yapabiliyor veya kısmi ödeme yapabiliyor. Kısmi ödeme yaparsa Sigorta Tahkim Kuruluna başvuruda bulunup itiraz edebiliyorsunuz.

İşlem bu kadar basit. Avukatlık şirketlerine boş yere komisyon ödemeyin. 275tl masraf ile ödemenizi alabilirsiniz. Örneğin 5000 TL değer kaybı için avukatlık şirketi sizen 1000TL komisyon alır ve vekalet içinde 150tl ödersiniz.

Eksik ödeme yapması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonuna nasıl başvuracağınızı size başka bir konuda anlatacağım. Şimdilik bu kadar.. Kazasız günler dilerim. İnşallah bu makalem kimseye lazım olmaz 🙂

Bir cevap yazın