02.07.2018 Döviz Piyasası

Döviz Piyasası

Ø Seçimi arkasında bırakan TL, dolar karşısında güçlendiği ve oynaklığını azalttığı bir haftayı sonlandırdı. Haftalık dolar karşısında %1,8 değer kazanan TL, geçtiğimiz haftanın dolar karşısında en değerli para birimiydi. Bugün saat 9 civarı USD/TL kuru 4,6165’lerde. Bu haftanın TL için hikaye oluşturabilecek ana unsurlardan birisi ise enflasyon. Enflasyonun seyrine bağlı olarak TL varlıklarda hareketlilik artabilir. Bu hafta ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin seçim sonuçlarını açıklaması beklenmekte. Bundan sonra da yeni kabinenin şekillenmesi ve uygulanacak ekonomi politikaları piyasa tarafından takip edilecektir.

Ø Cuma günü 5 yıllık CDS’imiz de 12 Haziran’dan bu yana ilk kez 300 seviyesinin altında kapandı. CDS’e de kısaca değinmek gerekirse CDS; Credit default risk-kredi temerrüt takası veyahut kredi risk primi olarak adlandırılır. Borçlu konumundakinin borcunu ödeyememe ihtimaline karşı, alacaklının hakkını garanti eden bir kredi sigortası benzeri sözleşmedir. Örneğin Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS 299 seviyesinden kapanış yapmış durumda. Bu rakam Türk tahvili alan ve sonrasında CDS ile garantilemek isteyen kişinin %2,99 risk primi ödemesi gerektiğini işaret eder.

Ø  Mülteci politikası Almanya’da koalisyonu geriyor. Başbakan Merkel ile mülteci politikası nedeniyle görüş ayrılığı yaşayan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in görevinden istifa edeceği görülüyor. Euro, Almanya’daki koalisyonun geleceği üzerinde kara bulutların artmasıyla baskı altında ve bugün saat 9 itibarıyla 1,1645’lerde.

Bir cevap yazın